Festiwal Odloty

W ramach Festiwalu odbędą się warsztaty dla całej rodziny i spacery z ornitologiem oraz prelekcja. W trakcie imprezy nauczymy się rozpoznawać wiele gatunków ptaków, dowiemy się, jak rozumieć ptasie potrzeby i jak mądrze pomagać naszym skrzydlatym przyjaciołom.

Zbudujemy także ptasie domy, zaprojektujemy i wykonamy wspólnie odlotowe torby oraz zakręcimy kołem fortuny, a na koniec zaprosimy wszystkich do ptasiego kina!

Przez cały dzień towarzyszyć nam będzie jazz na żywo w wykonaniu wrocławskiego TRIO.

WSTĘP WOLNY!

PROGRAM:

*// WARSZTATY PTASI DOM - skonstruuj budkę dla ptaków i poznaj ptasie zwyczaje

 

Wspólnie konstruujemy budeki dla ptaków. Podczas zajęć dowiemy się, jak i dlaczego należy zapewniać ptakom miejsce do lęgów (zarówno na wsi, jak i w miastach). Każdy będzie mógł zaadoptować wykonaną przez siebie budkę i zawiesić ją w wybranym miejscu w swojej okolicy.

 

*// ODLOTOWY SPACER Z PRZYRODNIKIEM - naucz się rozpoznawać napotkane gatunki ptaków

 

Wybierzemy się na obserwacje ptaków za pomocą specjalistycznego sprzętu i pod opieką ornitologa. Spacer odbędzie się w okolicach zalewu Mietkowskiego / osoby zainteresowane prosimy o kontakt z organizatorem; mail: mariusz@eko.org.pl + tel. 601547977

 

*// SKRZYDLATE KOŁO FORTUNY - zmierz się z naszymi edukatorami i wygraj nagrody

 

Fani konkursów i łamigłówek będą mogli sprawdzić swoją wiedzę w ptasim quizie. Każdy uczestnik wygra wiedzę i ekologiczne gadżety :)

 

*// USKRZYDLIJ TORBY podczas wspólnego malowania toreb w ptasie wzory

 

Podczas tych warsztatów będziemy wspólnie projektować bawełniane torby na zakupy. Szablony z ptasimi motywami oraz wyobraźnia i inwencja uczestników zajęć pomogą nam stworzyć nieszablonowe torby :)

 

*// PTAKI W NASZYM SĄSIEDZTWIE/ godz. 14:00 - dowiedz się, w jaki sposób ułożyć sobie życie z ptakami w środowisku miejskim oraz zadbać o ich miejsca lęgowe w trakcie remontów i termomodernizacji.

 

Prelekcja poświęcona będzie tematyce obecności ptaków w środowisku miejskim i związanych z tym problemów. Jak prawidłowo wykonać termomodernizację, by zachować miejsca lęgowe dla ptaków?

 

*// RYTMY NATURY W DOLNIE BARYCZY - (reżyseria i zdjęcia: Artur i Saturnina Homan) - pokaz filmu

 

Film powstaje dzięki przyrodzie. Przez ponad dwa lata we wszystkich porach roku oraz dnia i nocy, w czasie rozkwitu i dorastania, w codziennym misterium życia i śmierci, na lądzie, wodzie, bagnie i w powietrzu towarzyszy jej Artur Homan.

Przyroda Doliny Baryczy przedstawiona jest w filmie od zimy, wczesnej wiosny poprzez lato do późnej jesieni. Wraz ze zmieniającymi się porami roku, zmienia się również życie roślin i zwierząt. Losy naszych bohaterów śledzimy począwszy od wiosennego przebudzenia przyrody aż do jesiennych migracji ptaków. Zdjęcia do filmu wykonane są z lądu (ukrycia), wody (łódź) i powietrza (balon ).

ZWIASTUN

 

*// JAZZ NAD JEZIOREM - oprawę muzyczną zapewni TRIO JAZZOWE w składzie:

Kuba Kurek - trąbka

Mikołaj Nowicki - kontrabas

i kolega na djembe ;)

 

Dodatkowo gry i zabawy plenerowe dla dzieci i młodzieży, lokalne smakołyki.

 

ORGANIZATOR

Fundacja EkoRozwoju

www.fer.org.pl